Yerlikaya: Mücadelemiz terör belasını bu topraklardan kazıyana kadar sürecek
Tarih: 10-11-2023 12:51:00 + -


İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, terörle mücadele konusuna ilişkin, "Terör ve iş birlikçileriyle, suçta kibirlenenlerle, çetelerle, zehir tacirleriyle, halkımızın huzuruna kastedenlerle mücadelemiz, yılın 365 günü, gece gündüz devam edecek.

Yerlikaya: Mücadelemiz terör belasını bu topraklardan kazıyana kadar sürecek

'Büyükşehir Huzur ve Güvenlik' toplantısına katılmak üzere Mersin'e giden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yerlikaya, Türkiye Yüzyılı’nın temelini oluşturan vizyon belgesinin 16 başlığından birinin 'Huzur' olduğunu kaydetti.

Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bizim de şiarımız, ilkemiz ülkemizin huzuru ve güvenliğidir. Bu amaçla; İçişleri Bakanlığı olarak jandarmamızla, polisimizle, sahil güvenliğimizle, devletine ve milletine hizmet etmeyi en şerefli vazife gören 600 bin personelimizle, doğudan batıya, güneyden kuzeye, şehit kanıyla sulanmış cennet vatanımızın her yerinde milletimizin huzuru ve güvenliği için canla başla çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Başta terör, organize suçlar, uyuşturucu, göçmen kaçakçıları, siber suçlar ve asayiş olmak üzere operasyonlarımızı, ülkemizin dört bir yanında aralıksız sürdürüyoruz. Terör ve iş birlikçileriyle, suçta kibirlenenlerle, çetelerle, zehir tacirleriyle, halkımızın huzuruna kastedenlerle mücadelemiz, yılın 365 günü, gece gündüz devam edecek. 40 yıldır kardeşliğimize, birliğimize kasteden başta bölücü terör örgütü olmak üzere bütün terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele bugün de amansız bir şekilde devam ediyor. Bu mücadele; 'son terörist etkisiz hale getirilinceye' ve bu terör belasını bu topraklardan kazıyıp atıncaya kadar devam edecek." 

Terör operasyonlarına ilişkin verileri paylaştı

Bakan Yerlikaya, Mersin’de 4 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında, 150 günde polis ve jandarmanın gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili verileri paylaştı.

"Bölücü terör örgütü PKK/KCK, FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütlerine yönelik düzenlenen 101 operasyonda 5 terörist sağ olarak etkisiz hale getirildi. 191 şüpheli gözaltına alınırken, 60 kişi tutuklandı, 59 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. Ayrıca, eylem yapma hazırlığında olan PKK-KCK mensubu 1 terörist etkisiz hale getirildi. Öncelikli hedeflerimizin biri de ülkemizi organize suç örgütlerinden temizlemek. Mersin’de son 150 gün içinde; organize suç örgütlerine yönelik yapılan 9 operasyonda, 90 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 31’i tutuklandı, 21’i hakkında adli kontrol kararı verildi."

"5 Şubat 2019'dan bu yana en büyük yakalamadır"

Zehir tacirlerine 6 ayda 2 bin 533 operasyon düzenlendiğini belirten Yerlikaya şöyle devam etti:

"Teröristlerle arasında hiçbir fark görmediğimiz zehir tacirlerine de hayatı zehretmeye devam ediyoruz. Aynı dönemde ilimizde, zehir tacirlerine yönelik 2 bin 533 operasyon düzenlendi. 2 bin 990 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 230’u tutuklandı, 141’i hakkında adli kontrol kararı verildi. 26 Ekim tarihinde, Mersin Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Mersin Limanı’nda 610 kilogram ağırlığında kokain yakalandı. Bu yakalama, emniyet birimlerimizce gerçekleştirilen operasyonlar içerisinde miktar bakımından 5 Şubat 2019 tarihinde Mersin Limanı'nda ele geçirilen 615 kilogram kokain olayı sonrasında en büyük ikinci yakalamadır. Altını çizerek ifade ediyorum ki; ülkemize uyuşturucu zehrini sokmak isteyenlere hayatı zehir edeceğiz. Ticaretin göz bebeği, liman şehri Mersin’imizin helal ve meşru ticaretini kirletmek isteyenlere geçit vermeyeceğiz. Mersin Limanı ihracatıyla, ticaretiyle ve ülkemize katma değeriyle hizmet etmeye devam edecek." 

"Göç, çağın en önemli küresel sorunlarından"

Göçün çağın en önemli küresel sorunlarından biri olduğunu ve Türkiye'nin de bu sorunla mücadele eden ülkelerin başında geldiğini kaydeden Bakan Yerlikaya şöyle konuştu:

"Mersin'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısı 227 bin 480. İkamet izniyle kalanların sayısı 41 bin 982. Uluslararası koruma kapsamında kalanların sayısı ise 2 bin 105. Mersin’de toplam 271 bin 567 düzenli göçmen bulunuyor. Bizim asıl mücadele alanımız, düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle. Bu amaçla son 150 günde ilimizde 15 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda, 55 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Bunların 17’si tutuklandı, 3’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde, 645 düzensiz göçmen yakalanırken, bunların 248’i sınır dışı edildi. Nasıl, 'Kara Vatan’da, mahalle mahalle, sokak sokak organize suç çeteleriyle mücadele ediyorsak, Siber Vatan’da da suç odaklarıyla da mücadele ediyoruz." 

"Jandarmamın, polisimin giremeyeceği sokak, açamayacağı kapı yoktur"

Bakan Yerlikaya, kaçakçılık suçlarına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade ederken sözlerini şöyle tamamladı:

"Son 150 günde Mersin’de 228 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 286 şüpheli şahıs gözaltına alındı, 1 kişi tutuklandı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız bu dönemde, Türkiye Yüzyılı’nın inşa sürecinde ülkemizin huzur ve güvenliğinin temini için asayişin sağlanmasına büyük önem veriyoruz. Suçun önlenmesi, suçluların yakalanıp adalete teslim edilmesi, hiçbir olayın failinin sokaklarımızda elini kolunu sallayarak yürümemesi, en temel hedeflerimizdendir. Hukuktan aldığımız güçle milletimizin hakkına, huzuruna ve güvenliğine kastedenlere karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Çünkü biz çok güçlüyüz. Devlet olarak, millet olarak, suç odaklarından, suçta kibirlenenlerden, inlerinde saklanan hain teröristlerden, zehir tacirlerinden, kaçakçılardan, çetelerden çok ama çok güçlüyüz. Aile huzurumuzu bozan, sesleri çok çıkan bütün bu yapılara karşı, amansız mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Birileri mahallemizin, sokağımızın huzurunu mu kaçırıyor, sizlere bir telefon kadar yakınız. Hemen 112’yi arayın. Güvenlik güçlerimiz hemen gereğini yapacak, suçluları adalete teslim edecektir. Benim jandarmamın, polisimin giremeyeceği sokak, açamayacağı kapı yoktur." 
Kaynak: trt

Bu haber 75 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gunun Haberleri HABERLERİ