İstanbul'da kar kalınlığı 45 santimetreye kadar çıktı
Tarih: 16-02-2021 12:57:00 + -


İstanbul'un tamamında Cumartesi'den itibaren devam eden kar yağışları neticesinde kar kalınlığı 45 santimetreye kadar çıktı.

İstanbul'da kar kalınlığı 45 santimetreye kadar çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre yoğun ve etkili kar yağışı, yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.
Perşembe günü itibari ile sıcaklıkların mevsim normalleri civarına yükseleceği ön görülürken, İstanbul`da hava sıcaklıklarının 18 Şubat`a kadar mevsim normalleri civarı ile 4-8 derece altında seyredecek.
İstanbul`un tamamında Cumartesi`den itibaren devam edin kar yağışları neticesinde kar kalınlığı 45 santimetreye kadar çıktı.
İBB AKOM verilerine göre sahil bölgelerinde (Şişli, Esenler, Sarıyer, Kâğıthane) 15-20 santimetre, iç kesimlerde (Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp, Ümraniye) 20-30 santimetre, yüksek ve kırsal kesimlerde (Hadımköy, Tuzla, Çamlıca, Çekmeköy, Silivri, Beykoz) 30-45 santimetre aralığında kar kalınlıkları ölçüldü.
Aralarında, İBB İtfaiyesi, Yol Bakım, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta. İGDAŞ, Beyaz Masa, Park Bahçe`nin ve paydaşlarında bulunduğu toplam 27 birim AKOM`dan gelişmeleri yakından takip ediyor.
AKOM`dan paylaşılan verilere son 3 günde İBB ekipleri tarafından 517 ağaç ve direk devrilmesi, 13 çatı çökmesi ihbarına müdahale edildi. Bu olaylar sonucunda 17 aracın hasar gördüğü bilgisi kaydedildi.
Akşam saatlerinde kısa süreli etkili olan kuvvetli kar yağışı ve tipi nedeniyle Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece, Avcılar, Bakırköy, ilçeleri TEM, Basın Ekspres ve D100 karayollarında trafikte aksamalar meydana geldi.
Trafik kamera görüntüleri ve alınan ihbarlar doğrultusunda, İBB ekipleri aksaklıkların yaşandığı noktalara hızlıca müdahale etti, trafik akışını yeniden sağladı.
9 bin ton tuz döküldü
9 bin ton tuz döküldü
İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS`tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütüyor.
Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanıyor. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen veriler ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek. İBB Yol bakım ekibi şu zamana kadar 9 bin 53 ton tuz, 4 ton da solüsyon döktü.
525 vatandaş sokakta bırakılmadı
525 vatandaş sokakta bırakılmadı
Sokakta yaşayan evsiz vatandaşlar Zabıta ekipleri tarafından ikna edilip sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra evsizler için hazırlanan İBB tesislerinde misafir ediliyor. Halihazırda 228`i Esenyurt, 135`i Florya, 27`si Kayışdağı olmak üzere toplam 390 evsiz vatandaş misafir ediliyor.
 Kaynak: trt

Bu haber 386 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Türkiyem HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR