Etiyopya'da 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası
Tarih: 07-04-2019 10:19:00 + -


Etiyopya'da 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili ön rapor tamamlandı.

Etiyopya'da 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası

Moges, uçağın karakutusundan elde edilen veriler üzerine hazırlanan ön raporda yer alan önemli başlıkları basın mensuplarıyla paylaştı. Karakutudan elde edilen verilerin kalkıştan kısa süre sonra uçağın kontrolünün kaybedildiğini gösterdiğini ifade eden Moges, “Pilotlarımız kaza
öncesinde üreticinin (Boeing) önerdiği tüm adımları izledi ancak uçağı kontrol etmeyi başaramadı. Uçuşu yapan mürettebat tüm yeterli eğitim ve donanıma sahipti” dedi.

 

Uçağın kara kutusu incelenmek üzere götürülürken böyle görüntülenmişti.

Moges, kontrolün kaybedilmesi sonrasında uçağın burnunun yere doğru döndüğünü, çakılmaya başladığını ve pilotların tekrar kontrolü ele alamadığını belirtti. Etiyopya Ulaştırma Bakanı, kontrolün kaybedilmesinin nedeninin açıkça kazaya karışan Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarda bulunan “kontrol edilebilirlik” sorunu olduğunu dile getirdi.

‘KARŞI ÇIKAN OLMADI’

 

Bu tip uçaklarda yer alan “Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi”ni (MCAS) doğrudan sorumlu göstermeyen ve bu sistem hakkında yorum yapmayan Moges, “Boeing bu tip uçaklarda bulunan kontrol edilebilirlik sistemini yeniden gözden geçirmeli” ifadesini kullandı.

 

Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges ön raporu açıkladı.

Moges, kazayı yürüten soruşturma ekibinde üreticilerin yanı sıra Fransa ve Avrupa’dan da çok sayıda uzmanın bulunduğuna dikkat çekerek, ön rapora soruşturma ekibinde bulunan hiçbir uzmanın karşı çıkmadığını ve sonuçları kabul ettiğini söyledi.
Kaynak: s.g

Bu haber 213 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR