DURMAZ ,9 Eylül İzmir'in Düşman işgalinden kurtuluşunun 101.cı yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Tarih: 08-09-2023 17:51:00 + -


Büyük Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin DURMAZ ,9 Eylül İzmir'in Düşman işgalinden kurtuluşunun 101.cı yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

DURMAZ ,9 Eylül İzmir'in Düşman işgalinden kurtuluşunun 101.cı yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

9 Eylül, İzmir’in kurtuluşu olarak hem kentimiz hem ülkemiz için çok önemli bir gün. Misakı Milli sınırlarının en batı ucundan, düşman çizmesinin bu topraklardan tamamen ve ilelebet atıldığı günün adıdır 9 Eylül.

Bizim için İzmir sadece bir kentin işgalden kurtuluşunun yıldönümü değil, Türk milletinin vurulmak istenen zincirleri inanç ve birlik içinde parçalayıp attığı bir destandır 9 Eylül İşgal edildiği gün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatan; işgalin bittiği gün, Kurtuluş Savaşı'nı bitiren dünyadaki tek şehirdir İzmir… Barışın, özgürlüğün, küllerinden doğuşun ve Cumhuriyetin kentidir...

İzmir, genç Cumhuriyetin ilk yıllarındaki büyük kalkınma hamlesinde öncü rol üstlendiği gibi, bugün de ülkemizin gelişimi için kilit rol oynamaya, modernleşmenin itici gücü olmaya devam ediyor.

Atatürk öncülüğünde 17 Şubat-4 Mart 1923 tarihleri arasında toplanan İzmir İktisat Kongresi, Türkiye’nin geleceğine damga vuran en önemli buluşmadır. 

İzmir İktisat Kongresi’nden dört yıl sonra İzmir Ticaret Odası Meclisi’nin İzmir’de 9 Eylül’de bir sergi açılması yönündeki kararı çerçevesinde “9 Eylül Sergisi” 4-25 Eylül 1927 tarihinde gerçekleştirildi. 72’si yabancı olmak üzere 338 şirketin yer aldığı serginin başarısı İzmir’de fuarcılık kültürü ve geleneğinin temelini oluşturdu ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nın başlangıcı oldu.

İzmir’in ilkleri bunlarla da sınırlı kalmadı. Türkiye’nin ilk Atatürk anıtı 1926 yılında Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bahçesinde inşa edildi. 1975’de ilk dayanıklı süt üretimi İzmir’de yapıldı. Türkiye’nin ilk tüp bebeği 1989 yılında Ege Üniversitesi Hastanesi’nde doğdu. İlk Türk bayraklı konteyner hat taşımacılığı 1996 yılında İzmirli bir firma tarafından yapıldı. Türkiye’nin ilk sertifikalı organik ürünler pazarı İzmir’de düzenlendi. İlk kadın tiyatrocu Afife Jale ilk oyununu İzmir’de sergiledi. Anadolu’nun ilk demiryolu İzmir’e yapıldı. İlk Türk Bankası 1888’de İzmir’de şubesini açan Ziraat Bankası oldu.

Bizler, genç Cumhuriyetin yeşerip büyümesinde hayati rol oynayan tarıma dayalı ekonominin, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına da damga vurabileceğine inanıyoruz. Başarmanın anahtarının ise yeni teknolojilerin tarımsal üretimde kullanımının yaygınlaşmasından, gençlerin yeniden tarıma kazandırılmasından ve sürekli hale getirilecek bir eğitimin tarımın tüm paydaşları tarafından benimsenmesinden geçtiğini düşünüyoruz.

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu kutlu olsun... Bize bu zaferi armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm askerlerimizin ruhları şad olsun…

 Kaynak: hd

Bu haber 298 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyasi Hab HABERLERİ