Bu ilaçlara dikkat! Koronavirüsün etkilerini ağırlaştırabilir
Tarih: 17-03-2020 12:11:00 + -


Bu ilaçlara dikkat! Koronavirüsün etkilerini ağırlaştırabilir

Bu ilaçlara dikkat! Koronavirüsün etkilerini ağırlaştırabilir

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, anti-inflamatuar ilaçların kullanımının koronavirüsü daha da ağırlaştırabileceğini söyledi. Veran, 'Bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın' ifadelerini kullandı.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yaygın olarak kullanılan ve reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçların koronavirüsü daha da ağırlaştırabileceği uyarısında bulundu. Bir nörolog olan Veran, paylaştığı Twitter mesajında “Anti-inflamatuar ilaçlar almak (ibuprofen, kortizon…) enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın” dedi.

​BBC'nin haberine göre, uzmanlar, vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon hastalıklarında anti-inflamatuar ilaçlar almanın riskli olduğuna dikkat çekiyor. Fransa Sağlık Bakanlığı’nın uyarısında asetamonifen olarak da bilinen parasetamol ilaçların inflamasyonu ağırlaştırmadan ateşi düşürebileceği belirtiliyor.

Ülkede ocak ortasında, ibuprofen, parasetamol ve aspirin gibi ağrı kesici ilaç almak isteyenlere eczacılara danışma zorunluluğu getirildi. Eczacılar, hastalara bu ilaçların olası riskleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Toulouse Hastanesi’nin Eczacılık Birimi Başkanı Jean-Louis Montastruc de RTL radyosuna “Anti-inflamatuar ilaçlar, ateş veya enfeksiyon varsa komplikasyon riski içeriyor” dedi.

Fransa’da 5 bin 420’den fazla kişi enfekte oldu, 127 kişi öldü.
Kaynak: enp.

Bu haber 5691 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Saglık Hab HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR